Parafia wojskowa pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Świdwinie

DOWIEDZ SIĘ O NASZEJ PARAFII WIĘCEJ

O NASZEJ PARAFII

Podejmujemy Małe Kroki, Aby Uczynić Ziemię Lepszą Planetą

Parafia Wojskowa p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego w Świdwinie została erygowana 13.08.1993r. dekretem Biskupa Polowego Wojska Polskiego Sławoja Leszka Głódzia. Pierwszym kapelanem mianowany został ksiądz kpt. Zbigniew Kłusek. Za jego pobytu po raz pierwszy wprowadzono Msze święte dla żołnierzy i lokalnego środowiska, które były odprawiane w pomieszczeniach Klubu Garnizonowego. Została też utworzona kancelaria i założono księgi parafialne. Biskup Polowy Sławoj Leszek Głódź w maju 1995 r. udzielił po raz pierwszy sakramentu bierzmowania, do którego przystąpiły 72 osoby.

Drugim proboszczem parafii – od grudnia 1995 r. – został ks. kpt. Dariusz Matyga. Był on inicjatorem pierwszego przeglądu piosenki religijnej (23.11.1996 r.). Czynione też były starania i projekty dotyczące budowy kościoła na terenie osiedla wojskowego.
W dniach 22.03.-29.03.1998 r. Parafia przeżywała Peregrynację Obrazu Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego. W lipcu 1998 r. obowiązki proboszcza przejął ks. mjr Mariusz Śliwiński.

W 1999 r. po raz drugi przyjeżdżał Biskup Polowy Sławoj Leszek Głódź i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. Wówczas też zostaje poświęcony plac pod budowę kościoła (28 marca 1999 r.).

Zostaje powołany do życia Społeczny Komitet Budowy Kościoła, którego prezesem jest mjr Gabriel Rycharski. Członkami są mieszkańcy osiedla, którzy mają nadzieję na przyspieszenie spraw związanych z budową kaplicy. 19.05.1999 roku rozpoczynają się prace geodezyjne i wykopy ziemne pod fundamenty kaplicy metodą gospodarczą. W wyniku przetargu dalszy etap budowy przejmuje firma budowlana Pana Piątka ze Świdwina. Prace budowlane przebiegają zgodnie z przewidzianym harmonogramem. W grudniu 1999 r. odprawiono pierwszą Pasterkę w nowym kościele.
5 kwietnia 2001 roku po raz pierwszy słychać dzwony z wieży kościoła. Łączna waga dzwonów 770 kg wykonała je Firma Ludwisarska państwa Felczyńskich w Taciszowie na Śląsku. Największy 420 kg poświęcony jest Matce Bożej Hetmance Żołnierza Polskiego, a pod jej wizerunkiem wyryto napis ,, Tobie Matko Powierzamy Polskich Lotników. Średni o wadze 22o kg jest to dzwon milenijny i przedstawia z jednej strony wizerunek Jana Pawła II z drugiej zaś znak Milenium 2000. Mały o wadze 130 kg poświęcony jest błogosławionemu ks. komandorowi ppor. Władysławowi Miegoniowi. Ks. Miegoń jest pierwszym kapelanem wyniesionym na ołtarze , który poniósł śmierć męczeńską w Dahau 1942 roku.
Na początku grudnia 2001 roku założono profesjonalne nagłośnienie do kościoła Firmy Rduch (9.610 zł)oraz wykonano prezbiterium i ołtarz z marmuru.

Cały czas trwają prace wykończeniowe w kościele i na zewnątrz. Latem 2002 roku powstały ławki dębowe projekt i wykonanie Bogdan Ochnio. Na początku sierpnia 2002 roku założono na ścianie głównej dwie tablice marmurowe symbolizujące X przykazań. W prawej tablicy zamontowano tabernakulum, w lewej tzw. Gapę znak lotników. We wnęce znajduje się pokaźnych rozmiarów krzyż, podtrzymywany przez dwie cumy morskie . Krzyż został wykonany ze starych bali jest to symbol przez który przemawia dwa tysiące lat chrześcijaństwa. Rośliny oplatające krzyż to symbol odradzającego się chrześcijaństwa. Nowa posadzka została wykonana w grudniu 2002 r. z marmuru włoskiego, sprowadzony przez firmę Marmury Centrum Lublin S.C. z Markuszowa k/Lublina. Marmury położyła Firma pana Jarosza z Tarnowa. Czerwiec 2003r.- wystrój kościoła – prezbiterium płomienne złote skrzydła. Projekt i wykonanie panie Agnieszka Wardak i Lidia Sporecka. 08.06. 2003 r. uroczyste poświęcenie Kościoła garnizonowego przez Biskupa Polowego WP gen. dyw. Sławoja Leszka Głódzia. 2004 r. Witraże – projekt dr Katarzyna Szczęsna wykonanie słuchacze Policealnego Studium Plastycznego Rzemiosł Artystycznych w Rzepczynie.09.02.2005 rok Poświęcenie Drogi Krzyżowej przez ks. mjr Jerzego Sucheckiego. Projekt i wykonanie pani Agnieszka Wardak 07.12.2005 r. Montaż żyrandoli, kinkietów w kościele.11.09 -14.09.2006 r. Misje Bożego Miłosierdzia. 25.01.2007r. Wizytacja Kanoniczna Biskupa Polowego gen. dyw. Tadeusza Płoskiego. 24.11.2008 r. Nowe organy elektryczne Ahiborn Preludium. 17.12.2008 r. Montaż ołtarza bocznego pw. Matki Bożej Loretańskiej. 16.01.2009 r. Montaż ołtarza bocznego pw. Wniebowstąpienia Pańskiego.

"Módl się! I słuchaj Boga! Możesz to zrobić sam, ale znajdź kogoś, kto zrobi to z tobą”

OPIEKA PARAFII

Służba Kościelna

Ks. ppłk Krzysztof Kacorzyk